Vandring för seniorer i gruppen Övrigt / Kartor & Litteratur hos Uthuset (86433949)
Vandring för seniorer

Vandring för seniorer

Oavsett ålder så är det klart du ska fortsätta vandra! Här har du en mängd med idéer och tips kring vandring för seniorer.
239 kr
 
Lägg i kundvagnen
  • Produktbeskrivning
  • Är du en van vandrare eller intresserad av att börja vandra, men känner samtidigt att du och din kropp inte är som i ungdomens glada dagar, så är det här en bok för dig.

    I "Vandring för seniorer" finns en rad tips och trix på hur du ana­lyserar dina styrkor och svagheter, vad du behöver tänka på för att genomföra vandringar på olika breddgrader och hur du tränar och vilken utrustning som är bäst för en senior.

    Författaren Jörgen Johansson är en av landets mest erfarna fjällvandrare, som också har vandrat i många andra länder. Han har vandrat både långt och kort, i grått hår och grått skägg, och hans erfarenheter för seniora vandrare finner du i den här boken.

    Jörgen är ju ett känt ansikte här på Uthuset (tack för det, Jörgen) men främst bloggar han på fjaderlatt.se där också många av hans föreläsningar finns att se, samt diskuterar lätt utrustning med tusentals andra i Facebook-gruppen Vandra Fjäderlätt.

    Boken är indelad i följande kapitel:

    • Inledning
    • Vandra för att må bra
    • För både vana och ovana
    • Vart går nästa vandring?
    • Förslag på vandringsområden
    • Förbereda vandringen
    • Genomföra vandringen
    • Mat på vandringen
    • Säkerhet
    • Summering
    • Packlistor
    • Boktips
  • Egenskaper
  • Antal sidor: 188
    Yttermått cirka: 15x21 cm
  • Specifikationer
  • Lagersaldo: 4
    Frakt: Klass 1

Se fler varor

Uteliv och överlevnad - vinter
Vildmarksbiblioteket
289 kr
Köp!
Info
Vandra Gröna Bandet
Vildmarksbiblioteket
259 kr
Köp!
Info
Uteliv med yxan
Vildmarksbiblioteket
220 kr
Köp!
Info
Uteliv med morfar
Vildmarksbiblioteket
259 kr
Köp!
Info
Logga in