Okej, låt oss säga så här; är du inte så tjillahånkig med din packvikt och verkligen vill ha ett uppblåsbart liggunderlag som känns som din säng hemmavid, så är det Nemo Equipment Quasar 3D Insulated du ska ha. Oavsett om du är sidosovare, somnar på magen eller helst sover på rygg. Superduperskönt! Komfortklass deluxe!
Den stora hemligheten ligger inte i att det är 9 cm tjockt, ej eller att väven är lite kraftigare eller den ursnygga blå färgen. Nä, det är den välvda 3D-konstruktionen som gör det. Kanalerna på tvärs och på mitten av liggunderlaget är de lätt välvda för att du ska ligga skönt & stabilt. Och framförallt ligga kvar på liggunderlaget om du är rörlig av dig när du sover. Dessutom är kanalen i huvudändan något upphöjd och lite rejälare än de övriga. Som sagt; stört skönt!
Med ett R-värde på 3.3 tycker vi Quasar 3D Insulated lämpar sig bäst från sen vår till tidig höst. På vandringen, på scoutlägret, till vindskyddet eller vad det nu än bär hän. Pumpar upp det gör du med den medföljande pumppåsen, Vortex Pumpsack som funkar lätt & smidigt.
Till skillnad från Tensor-liggunderlagen så är den här modellen delvis fylld med syntet, (hundraprocentig återvunnen PrimaLoft®) och väven är en kraftigare ripstoppolyester, även den helt återvunnen. Stabilt och hållbart, alltså. Men gör ju även att vikt & volym ökar. Men som sagt, är du ute efter ren och skär komfort så kostar det.
Nemo Equipment Quasar 3D Insulated finns endast som rektangulär modell och levereras med pumppåse, packpåse och ett mindre reparationskit.