Uthuset Allehanda
Köldknäppen - friluftsmässa på Uthuset

Kom hit, kläm & känn på prylarna, shoppa, umgås och inspireras.
Ingen biljett behövs och fritt inträde gäller.
Varmt välkommen!
Öppettider Köldknäppen
Lördag 25 oktober 10-17



...Smålands trevligaste friluftsmässa. Tycker vi.
Specialister i butiken & mässerbjudande i kassan
Ett tält med halva-priset-pryttlar

...där mässans alla inspirerande föredrag håller hus.
Skärstads enda biosalong presenterar
Tablå



Copyright övre vänster: Tor Johnsson
The simple joy of moving on a rock
Vi här på Uthuset kan ju absolut inte mycket om det här med klättring men en som kan det är Said Belhaj och det är otroligt kul att han kommer till årets Köldknäppen! Redigt, redigt kul, faktiskt.
För allt inbitet klätterfolk är göteborgaren Said Belhaj ett välkänt namn. I över 30 år har han ägnat sig åt klättring, 20 utav dem professionellt och under ett decennium var han även med i svenska landslaget. Han har klättrat över 2000 leder, däribland boulderproblem, graderade 8 eller högre, och det verkar nästan som att han har besökt jordens alla hörn (ja, eller i vilket fall över 60 olika länder) i sin iver att hitta goa ställen att utforska och klättra på.
Nu för tiden innebär klättringen inte en jakt på graderingar och nya rutter & leder för Said; istället njuter han av ett gött sätt att vara i naturen, upptäcka vackra & intressanta platser och att umgås. Ren & skär klätterglädje, helt enkelt.
Said Belhaj har också en gedigen musikalisk ådra och är en duktig fotograf. Dessa två intressen kombineras ofta med klättringen; exempelvis på klätter- och musikfestivalen Bohusfest som han startade igång för ett gäng med år sedan.
Här under Köldknäppen bjuder Said på sig själv och en mängd med klätterberättelser med allt vad det innebär; svårtillgängliga platser, annorlunda upplevelser, spännande möten mm mm. Från många olika platser världen runt. Allt insvept och ackompanjerat av spektakulärt foto. Och oavsett om du är klättrare eller inte så bjuder det här föredraget på en intressant berättelse om en person som följer sina drömmar.
Said Belhaj håller sitt föredrag ”The simple joy of moving on a rock” fredag 24 oktober 16:30 och lördag 25 oktober 11:00



Vackra alplandskap och dramatiska toppar bjuds det på här.
Vandra i Dolomiterna
I ett landskap där pittoreska byar samsas med ängar i full blomsterprakt, dramatiska toppar, betande boskap, glaciärer och ljudet från alphorn har Gunnar ”Kugge” Andersson vandrat i och omkring ett otal gånger. Japp, vi snackar om Alperna här. Eller snarare om vandring i Alperna; för det är just det Gunnar kommer inspirera till under sitt föredrag på Köldknäppen. Vandring i Alperna i allmänhet, och i italienska Dolomiterna i synnerhet. Vackert, trolskt och alldeles, alldeles underbart!



...och under Köldknäppen kan du få smak på't.
Lofoten i linsen med Lomvin
Jonas Lomvin, eller bara ”Lomvin” som vi säger här på Uthuset, är inte enbart en stammis på bygget utan också en hängiven fotograf. Han beskriver sig själv som ”en lokal naturfotograf och familjefar som ständigt försöker få vardagens timmar att räcka till för sin passion; att vandra i skogslandskap och fjäll, med kameran nära till hands”. Han verkar också ha en smått nördig kärlek till att ständigt söka efter nya storslagna vyer, landskap och den stilla nattfotograferingens magi när mörkret faller på.
Under föredraget Lofoten i linsen med Lomvin tar Jonas med dig på sin senaste resa till Lofoten och dess omgivningar. Han delar med sig av tips, erfarenheter och vandringar längs sin rutt. Kommer ju såklart bli ett gäng med foton där du säger ”åhhhh!" & "ahhhh!" också. Ett föredrag för dig som är nyfiken på Lofoten i allmänhet men/och även fotografering i synnerhet.
Jonas håller sitt föredrag på fredag 24 oktober 15:15 och på lördag 25 oktober 15:00.



Så passa på att ta en utelunch i Skärstad .
Ät & drick på Köldknäppen
Givetvis kommer det även finnas något att stoppa i flabben under Köldknäppen. Vi överger ju väldigt sällan ett vinnande koncept så Pälle från Gisebo Vin kommer stå för matlagandet & servisen precis som tidigare mässor. I grund och botten är Pälle en vindruvsodlare & vinproducent här i Smålands Toscana men han kan också laga rejält god mat. Ni som har besökt vår mässa tidigare vet ju att vi gärna håller oss till det lokala och så blir det alltså även denna gång. Lokalt, gott & mättande. Även att Pälles specialitet är vindrycker så blir det något helt annat på menyn här i Skärstad. I fjol hade han en riktigt god kebab i tjorren (läs tältkåtan) så vi hoppas på något liknande i år. Å för dig som inte gillar kött finns det såklart ett vegetariskt alternativ. Hur som haver snackar vi varm mat från stekhällen, kaffe och ett och annat fikatillbehör.
Pälle kommer hålla till ute i matkåtan precis i anslutning till butiken och serveringen är öppen samma tider som mässan, dvs fredag 13-18 och lördag 10-17. Mums! Vi reserverar oss för att maten eventuellt kan ta slut fram på mässans småtimmar dock (läs: det är inte hundra procent säkert att du kommer kunna få dig ett varmt mål mat på fredag 17:30 eller lördag 16:15). Men...oavsett om du gillar friluftsprylar & outdoormässor eller ej så är det helt klart värt att ta svängen förbi Uthuset för en utelunch. Både fredag och lördag, faktiskt.
24-25 oktober på (och omkring) Uthuset.